MEC Koszalin

Badanie szczelności sieci ciepłowniczej w Koszalinie. Może pojawić się zielona woda

Miejska Energetyka Cieplna w Koszalinie przygotowuje się do badania szczelności sieci ciepłowniczej. W najbliższych dniach do sieciowej wody zostanie dodany specjalny środek, barwiący wodę na jaskrawy, zielono-żółty kolor. Dzięki temu łatwo będzie można zaobserwować wszelkie nieszczelności, przez które wycieka nawet niewielka ilość wody. Barwnik jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia i środowiska.

Miejska Energetyka Cieplna w Koszalinie planuje zabarwienie wody krążącej w sieci ciepłowniczej. Umożliwi to wykrycie najmniejszych nawet nieszczelności. Do wody dodaje się barwnik o nazwie fluoresceina. Najczęściej jest on w postaci proszku, a po rozpuszczeniu w wodzie zabarwia ją na jaskrawy zielono-żółty kolor. Ponieważ środek jest niezwykle wydajny i trwały, barwnik potrafi krążyć w wodzie przez wiele tygodni. To bardzo ułatwia wykrycie wszelkich nieszczelności rur.

Koszalińska sieć ciepłownicza liczy 120 km długości. – Biorąc pod uwagę, że jest to sieć podwójna, zbudowana z dwóch leżących obok siebie rur, łączna długość przewodów to 240 kilometrów. Dla porównania taka odległość dzieli Koszalin od Poznania. W 80 procentach jest to sieć wykonana w technologii preizolowanej, z aktywnym systemem alarmowym, który pozwala wykryć nieszczelności już centymetrowej szerokości. Pozostała część sieci oraz węzły cieplne i instalacje wewnętrzne, do których dociera woda sieciowa wymagają sprawdzenia. Stąd konieczność zabarwienia wody sieciowej. Ta metoda pozwoli wykryć najmniejszy nawet przeciek – mówi Robert Mania, prezes zarządu Miejskiej Energetyki Cieplnej w Koszalinie.

Fluoresceina jest dostarczana w postaci rdzawego proszku. Dopiero po zmieszaniu z wodą nabiera charakterystycznej, żółto-zielonej barwy.

Nie znaczy to, że koszalińska sieć jest dziurawa, ale sporadyczne awarie, spowodowane na przykład korozją wywołaną przez sól sypaną zimą na ulice, mogą zdarzyć się zawsze. Podobnie nieszczelności mogą wystąpić w urządzeniach zamontowanych w węzłach cieplnych, które w dużej części należą do klientów MEC. Zazielenienie wody ma pomóc wykryć wszelkie nieszczelności, nawet te, które przy codziennej eksploatacji są niezauważalne. Jeśli więc zabarwiona na jaskrawy, zielono-żółty kolor woda pojawi się w piwnicach, na ulicach, chodnikach, studzienkach, w rzece lub innych ciekach wodnych, czy też taki kolor będzie miała ciepła woda lecąca z kranów, prosimy o informacje.

Zabarwiona woda fluoresceiną.

Uspokajamy – fluoresceina to środek całkowicie bezpieczny dla ludzi, zwierząt i środowiska. Jest stosowana ponadto w bardzo dużym rozcieńczeniu, bo nawet mimo tego jest widoczna.

W związku z tym jest również stosowana, co ciekawe, w kryminalistyce oraz diagnostyce medycznej. W tej drugiej używana jest w okulistyce.

W przypadku zaobserwowania zielonej wody, prosimy o kontakt pod całodobowym numerem pogotowia ciepłowniczego 993. Barwnik będzie obecny w wodzie nawet przez kilka tygodni, dlatego z pewnością wszelkie nieszczelności zostaną zlokalizowane.

Systemy alarmowe, którymi dysponuje MEC, są w stanie zasygnalizować powstanie nieszczelności nawet centymetrowej wielkości. W porównaniu do całkowitej długości sieci, sięgającej 240 km, jest to naprawdę dokładne wskazanie. Na zdjęciach widać taką właśnie niewielką nieszczelność. Aby wykryć mniejsze nieszczelności, konieczne jest zabarwienie wody krążącej w sieci.

Kontakt z fluoresceiną
Barwnik jest substancją bezpieczną dla ludzi, zwierząt i środowiska (co ciekawe, stosowany jest też w kryminalistyce oraz okulistyce). Wpuszczony do sieci ciepłowniczej będzie bardzo rozcieńczony (dodaje się go w proporcjach 15 – 20 g na każdy metr sześcienny wody), więc tym bardziej nie będzie stanowił żadnego zagrożenia. Jeśli się okaże, że zabarwiona woda zacznie lecieć z kranu, co będzie oznaczać, że do wody wodociągowej dostała się woda z sieci ciepłowniczej, oczywiście nie jest zalecane jej spożycie. Woda sieciowa jest całkowicie bezpieczna, ale jako woda destylowana pozbawiona jest nie tylko wszelkich zanieczyszczeń, ale i składników mineralnych, i jako taka nie jest zalecana do spożycia.

Skip to content