MEC Koszalin

Dzień Czystego Powietrza

W domu, w drodze, w pracy, w przerwie na kawę – zawsze, kiedy chcesz, możesz prosto i szybko sprawdzić jakość powietrza w swoim mieście. Za pomocą aplikacji mobilnej GIOŚ masz stały dostęp do najbardziej wiarygodnych danych w Polsce. Nie tylko dziś, 14 listopada w Dniu Czystego Powietrza, ale na co dzień. Sprawdzasz, widzisz, wiesz. Bo liczy się #JakośćPowietrza

Jak wynika z przygotowywanej przez nas rocznej oceny jakości powietrza, z roku na rok w Polsce oddychamy coraz czystszym powietrzem. To dobrze. Jednak nadal jesteśmy w momencie, gdy warto, a czasami nawet trzeba sprawdzać jakość powietrza w swoim miejscu zamieszkania. Z pomocą przychodzą wiarygodne dane, proste i dostępne dla każdego narzędzia i ekspercka wiedza Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Zawsze pod ręką

Bezpłatna aplikacja mobilna „Jakość powietrza w Polsce” to szybki i łatwy dostęp do informacji dotyczących stanu jakości powietrza w Polsce. Dodaj wybrane stacje do ulubionych i śledź bieżące zmiany zachodzące w powietrzu w twojej okolicy, a będąc w ruchu włącz lokalizację smartfona – aplikacja automatycznie wyszuka i zaprezentuje dane z najbliższej stacji pomiarowej. Zawsze, gdy tego potrzebujesz.

Przydatne i intuicyjne funkcje oraz udogodnienia pozwalają na proste posługiwanie się aplikacją. Możliwość dodawania widgetów na ekran główny urządzenia to wygodny i estetyczny gadżet dla każdego telefonu.

Sprawdzone dane

Aplikacja opiera się na automatycznych pomiarach prowadzonych w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska. Prezentuje wyniki bieżących, 1-godzinnych pomiarów stężeń poszczególnych zanieczyszczeń bezpośrednio z krajowej bazy danych jakości powietrza JPOAT 3,0.

Dane dotyczą aktualnych stężeń pyłu PM10, pyłu PM2,5, dwutlenku siarki (SO2), dwutlenku azotu (NO2), tlenku węgla (CO), benzenu (C6H6) i ozonu (O3).

Wyniki pomiarów podawane są w postaci indeksu odnoszącego się do potencjalnego wpływu zanieczyszczeń na zdrowie. Informacje o jakości powietrza są prezentowane w postaci mapy, wykresów oraz zestawień szczegółowych wyników pomiarów.

Aplikacja udostępnia mapy prognoz zanieczyszczenia powietrza pyłem PM10, dwutlenkiem azotu (NO2), w sezonie zimowym dwutlenkiem siarki (SO2), a w sezonie letnim ozonem (O3), na dzień bieżący i dwa kolejne dni.

Znajdziesz w niej:

  • aktualne wyniki pomiarów
  • mapę automatycznych stacji pomiarowych w naszym kraju
  • mapę prognoz stężeń zanieczyszczeń
  • informacje o wysokich stężeniach zanieczyszczeń
  • aktualności ze strony GIOŚ.

W Dniu Czystego Powietrza zachęcamy – POBIERZ APLIKACJĘ i poleć ją innym.

Źródło: Główny Inspektorat Ochrony Środowiska

Więcej informacji o jakości znajdziesz na portalu Jakość Powietrza GIOŚ

Skip to content