Gaz zamiast węgla w polskich elektrowniach. W Koszalinie wkrótce również

Budowana w Ostrołęce elektrownia, która miała być „ostatnią zasilaną węglem wielką inwestycją w polskiej energetyce”, powstanie jednak jako elektrownia gazowa. Bloki gazowe staną także w Elektrowni Dolna Odra. MEC Koszalin również pracuje nad zmianą paliwa na gazowe.

Dekarbonizacja polskiej energetyki staje się faktem – budowana elektrownia Ostrołęka C, która miała być ostatnią wielką „węglową” inwestycją energetyczną, powstanie jako elektrownia gazowa. Budujące ją państwowe koncerny energetyczne, Energa i Enea, najpierw wstrzymały inwestycję. Teraz Energa ogłosiła, że z uwagi na regulacje unijne, małą dostępność kredytów na inwestycje energetyczne zasilane węglem, a także przejęcie kontroli nad Energą przez PKN Orlen, który nie jest zainteresowany inwestycjami węglowymi, w Ostrołęce powstanie blok gazowy.

Tak miała się prezentować węglowa elektrownia Ostrołęka C. Na tym miejscu powstanie elektrownia gazowa.

Podobne bloki działają w Płocku i Włocławku – strategia Orlenu zakłada bowiem realizację inwestycji nisko- i zeroemisyjnych, m.in. właśnie w technologii gazowej (gaz emituje połowę mniej CO2 niż węgiel). Podobne inwestycje zasilane gazem planuje w naszym województwie Elektrownia Dolna Odra, gdzie mają powstać dwa bloki gazowe.

Zmiany szykują się również w Koszalinie. Miejska Energetyka Cieplna planuje modernizację jednego z kotłów, aby zamiast węglem, zasilać go gazem. Zmodernizowany kocioł ma zacząć pracować w przyszłym roku. Zmiana paliwa sprawi, że MEC będzie w jeszcze mniejszym stopniu wpływać na środowisko, m.in. przez mniejszą emisję odpowiedzialnego za efekt cieplarniany dwutlenku węgla.

Jeden z kotłów pracujących w ciepłowni MEC Koszalin zostanie wkrótce zmodernizowany tak, by był zasilany gazem. Wpłynie to na zmniejszenie emitowanych zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych.
Skip to content