MEC Koszalin na Ogólnopolskim Szczycie Energetycznym

W dniach 13-14 czerwca br. w Gdańsku w Muzeum II Wojny Światowej odbyła się X edycja Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego – OSE GDAŃSK 2022, poświęconego wyzwaniom stojącym przed polską energetyką. W obradach uczestniczył prezes zarządu Miejskiej Energetyki Cieplnej w Koszalinie, Robert Mania.

Na Ogólnopolskim Szczycie Energetycznym pojawili się przedstawiciele kluczowych instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo energetyczne i gospodarcze kraju, politycy, ekonomiści oraz przedstawiciele biznesu i nauki. Spotkanie patronatem objęły ministerstwa, państwowe agencje i instytucje, ambasady poszczególnych państw oraz samorządowe, biznesowe i naukowe instytucje i organizacje.

Organizatorzy Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego w Gdańsku zaprosili przedstawicieli kluczowych instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo energetyczne i gospodarcze kraju, polityków, ekonomistów oraz przedstawicieli świata biznesu i nauki.
Jednym z ekspertów, którzy wzięli udział w panelu dyskusyjnym, był prezes zarządu Miejskiej Energetyki Cieplnej w Koszalinie, Robert Mania.

Prezes MEC Koszalin był jednym z prelegentów panelu pn. Nowe uwarunkowania dla rozwoju ciepłownictwa i kogeneracji, program „Czyste powietrze”, który prowadzony był przez dr. Pawła Grzejszczaka – Partnera w Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka. Pozostałymi uczestnikami panelu byli: Sławomir Gibała – Wiceprezes Zarządu, TAURON Ciepło Sp. z o.o.; Robert Kasprzak – Wiceprezes Zarządu, Bank Ochrony Środowiska S.A.;  Przemysław Kołodziejak – Prezes Zarządu, PGE Energia Ciepła S.A.; Arkadiusz Kosiel – Członek Zarządu, Dyrektor ds. Regulacji i Zarządzania Taryfami, Fortum Power and Heat Polska Sp. z o.o.; prof. dr hab. inż. Krzysztof Kurek – Dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych; Marcin Lewandowski – Prezes Zarządu, Grupa GPEC; Jarosław Maślany – Prezes Zarządu, PGNiG Termika S.A.; Marcin Orłowski – Członek Zarządu, Dyrektor Operacyjny Grupy Veolia w Polsce; Robert Więckowski – Prezes Zarządu, Polska Spółka Gazownictwa Sp. z o.o.

Uczestnicy panelu Nowe uwarunkowania dla rozwoju ciepłownictwa i kogeneracji, program „Czyste powietrze”. Pierwszy z prawej prezes MEC Koszalin, Robert Mania.

Zaproszeni goście w pierwszej kolejności omawiali temat przygotowania rynku ciepła systemowego na zmiany regulacyjne w ramach Fitfor55. Odniesiono się też do nowego systemu wsparcia kogeneracji w kontekście oczekiwań branży i szans jej rozwoju. Zastanawiano się także nad preferencjami dla rozwoju efektywnych energetycznie systemów ciepłowniczych oraz nad programami antysmogowymi, zwłaszcza pod kątem ich pierwszych efektów, stanu zaawansowania czy wymaganych korekt. Następnie poruszony został temat z jednej strony taryfowania ciepła, z drugiej: inwestycji w ciepłownictwie i wykorzystania odnawialnych źródeł energii w ciepłownictwie systemowym. Na koniec debaty uczestnicy odnieśli się do sytuacji samorządów w kontekście polskiego ciepłownictwa.

Skip to content