XXII Forum Ciepłowników Polskich w Międzyzdrojach

Co czeka polskie ciepłownictwo? Jakie szanse, a jakie zagrożenia mają przed sobą producenci i dostawcy ciepła? Pod hasłem „Przyszłość sektora ciepłowniczego – strategia dla małych i dużych” w Międzyzdrojach trwało XXII Forum Ciepłowników Polskich.

Forum to coroczne, najważniejsze branżowe spotkanie przedstawicieli firm ciepłowniczych, ministerstw, urzędów i instytucji. Prawie 600 uczestników rozmawiało o aktualnej sytuacji branży ciepłowniczej oraz o stojących przed nią wyzwaniach. A te są niemałe. W wystąpieniach prelegentów na pierwsze miejsce wysuwała się sprawa rosnących cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla, stających się czynnikiem najbardziej wpływającym na znaczny wzrost kosztów działalności przedsiębiorstw energetycznych.

Do tej sprawy odniósł się obecny na Forum prezes Urzędu Regulacji Energetyki, który m.in. zatwierdza taryfy ciepłownicze. Jak podkreślił, najbliższe kilkanaście miesięcy będzie bardzo trudne dla ciepłownictwa z powody wzrostu cen węgla i cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Z uwagi na to URE konsultuje obecne z Izbą Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie bardziej elastyczne podejście w sprawie kosztów, na które ciepłownicy mają ograniczony wpływ (jak właśnie uprawnienia emisyjne).

Dyskutowano również o najnowszych rozwiązaniach technologicznych i podkreślano, że korzystanie z ciepła systemowego pozostaje najbardziej skutecznym sposobem walki z niską emisją, główną przyczyną powstawania smogu.

Skip to content