Na Wydziale Nauk Ekonomicznych Politechniki Koszalińskiej uroczyście otwarto Laboratorium Finansowo-Giełdowe, w którym można odtworzyć i poznać warunki i mechanizmy współczesnych rynków finansowych. W powstaniu laboratorium miała też swój udział Miejska Energetyka Cieplna.
Laboratorium to nowoczesna multimedialna sala z ekranami i stanowiskami komputerowymi, do złudzenia przypominająca pomieszczenia, w których pracują maklerzy giełdowi. Taki był zamysł leżący u podstaw stworzenia pracowni: dać studentom możliwość jak najpełniejszego poznania zasad rządzących współczesnymi rynkami finansowymi oraz przećwiczenia ich w symulowanych warunkach.
– Nowa pracownia przypomina biuro maklerskie i pracownię analityków finansowych. Została urządzona jak klasyczna sala transakcyjna – mówi dr Anna Szczepańska-Przekota z Katedry Finansów, pomysłodawczyni projektu. – Ważne, by uczestnicy zajęć mogli na bieżąco śledzić najważniejsze informacje z rynków finansowych: indeksy Giełdy Papierów Wartościowych i najważniejszych giełd światowych, notowania spółek giełdowych, notowania rynku surowców i kursy walutowe.
W sali będą mogły odbywać się zajęcia z analizy rynku papierów wartościowych, rynków terminowych, rynków walutowych a także innych przedmiotów m.in. finansów, rachunkowości, ekonometrii czy statystyki.
– Miejska Energetyka Cieplna jest co prawda firmą produkcyjną, technologiczną, ale nie znaczy to, że możemy zostawać w tyle za zmieniającym się otoczeniem. Teraz nie tyle doglądam procesu produkcji ciepła, ile wpatruję się w ekran komputera, śledząc notowania cen węgla i uprawnień emisyjnych. Mam więc nadzieję, że dzięki Laboratorium Finansowo-Giełdowemu zyskamy w przyszłości nowych, kompetentnych pracowników – mówi Robert Mania, prezes MEC Koszalin, która obok Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego wsparła powstanie laboratorium.