Kolejna inwestycja proekologiczna Miejskiej Energetyki Cieplnej

Kominy obu ciepłowni Miejskiej Energetyki Cieplnej w Koszalinie zostaną wyposażone w zwężki. Zostaną zamontowane na ich wylotach i umożliwią nie tylko szybszy wyrzut spalin, ale i zbieranie i odprowadzanie pyłów z głowicy kominów.

Po co szybszy wyrzut spalin? Po zmniejszeniu liczby kotłów w obu ciepłowniach i zmodernizowaniu tych, które zostały, zamontowaniu dodatkowych urządzeń odzyskujących ciepło ze spalin oraz nowoczesnego systemu odpylania z odsiarczaniem, spalin jest po prostu o wiele mniej. O wiele wolniej też (m.in. z uwagi na swoją niższą temperaturę i objętość) wylatują z komina. Na tyle wolno, że opadają, oplatając i brudząc komin. Nie chodzi jednak tylko o estetykę, ale przede wszystkim o względy ekologiczne: spaliny emitowane z wysokich kominów, takich jak w MEC, rozpraszane są przez prądy powietrza na wielkim obszarze, przez co ich wpływ na otoczenie jest praktycznie nieodczuwalny.

Pierwszym krokiem było zdemontowanie żeliwnych płyt, zabezpieczających krawędź komina.

Receptą byłoby zamontowanie mocniejszych wentylatorów wyciągu spalin, ale to by oznaczało większe zużycie prądu. MEC tymczasem stale ogranicza koszty działania, m.in. modernizując swoje urządzenia, by pobierały jak najmniej energii. Jak więc sprawić, by spaliny wylatywały z kominów szybciej, a co za tym idzie i wyżej, jednocześnie nie zwiększając zużycia energii? Rozwiązaniem jest zamontowanie zwężek na kominach, zmniejszających średnice ich wylotu, a więc zwiększających prędkość wyrzutu spalin.

Na ich miejsce ułożono poziome elementy, tworzące po połączeniu koryto, które będzie zbierało pyły i wraz z wodą z opadów odprowadzało je rurą w dół komina.

Zwężki wykonane zostaną z prefabrykowanych elementów, pokrytych laminatem z żywicy poliestrowej. Zostaną też zabezpieczone specjalnymi farbami, aby konstrukcja była jak najbardziej odporna na działanie spalin. Dodatkowo zwężki będą miały zamontowane odpływy do poziomu terenu, aby pyły, które mogą na nich osiadać, mogły być odprowadzone wraz z wodą z opadów. Ograniczona w ten sposób zostanie możliwość zabrudzenia kominów i niszczenia ich powierzchni oraz zamontowanych na nich stalowych konstrukcji, czyli galerii i urządzeń operatorów komórkowych. To zaś pozwoli na dalsze ograniczenie kosztów działania firmy, tym razem związanych z remontami kominów i malowaniem oznakowania ostrzegawczego. Prace przy montażu pierwszej zwężki, na kominie ciepłowni przy ul. Słowiańskiej, dobiegają końca. Ekipy budowlane pojawią się teraz na kominie przy ul. Mieszka I.

Tak prezentuje się zmontowane koryto, okalające głowicę komina.
Na nim zamontowane zostały ukośne, pionowe płyty zwężające wylot komina…
… które na koniec razem z korytem pokryto specjalnymi farbami.
Skip to content