Nagroda za inwestycję, która zapewnia mieszkańcom bezpieczeństwo

Koszaliński samorząd wraz z Miejską Energetyką Cieplną zdobyli pierwsze miejsce w tegorocznym konkursie Ministerstwa Klimatu i Środowiska „Miasto z Klimatem – najlepszy zrealizowany projekt”. Zostaliśmy nagrodzeni za przebudowę jednego z kotłów węglowych na gazowy. Dzięki tej inwestycji mieszkańcy Koszalina mogą być pewni dostaw ciepła nawet w sytuacji, gdyby węgla w ogóle zabrakło na rynku.

Celem konkursu „Miasto z Klimatem – najlepszy zrealizowany projekt” jest promocja oraz upowszechnianie nowoczesnych, efektywnych, zielonych rozwiązań miejskich, służących poprawie jakości życia mieszkańców poprzez ochronę klimatu lub zwiększenie odporności miast na skutki zmian klimatu. Nasza inwestycja, przebudowa jednego z kotłów z węglowego na gazowy, została doceniona za innowacyjny charakter – była to druga w Polsce, a pod względem zastosowanych rozwiązań technologicznych pierwsza taka modernizacja w Polsce. Istotniejszym aspektem jest jednak to, że kocioł po przebudowie stał się na tyle wysokowydajną jednostką, że przy odpowiednich warunkach pogodowych, w pojedynkę może zapewnić dostawy ciepła dla całego miasta. To niesłychanie ważne w sytuacji szalejącego kryzysu paliwowego i wciąż możliwego braku węgla na rynku.

Rozdanie nagród w III edycji konkursu „Miasto z Klimatem – najlepszy zrealizowany projekt”. Nagrody wręczali wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska oraz wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Sławomir Mazurek. Nagrodę w imieniu samorządu koszalińskiego i naszej firmy odebrał zastępca prezydenta Koszalina Wojciech Kasprzyk.

Nie mniej ważne są również korzyści ekologiczne. Kocioł gazowy nie emituje pyłów oraz innych zanieczyszczeń, spalanie gazu nie powoduje też powstawania odpadu, czyli żużla, z czym mamy do czynienia podczas spalania węgla. I najważniejsze – podczas spalania gazu emitowane jest prawie o połowę mniej dwutlenku węgla, odpowiedzialnego za efekt cieplarniany i zmiany klimatyczne.
Wśród laureatów tegorocznej edycji konkursu znaleźli się:

  • w kategorii Rozwój i transformacja ciepła systemowego w miastach do 70 tys. mieszkańców: Mińsk Mazowiecki, Piekary Śląskie, Przemyśl
  • w kategorii Odbetonowanie przestrzeni miejskich w miastach do 70 tys. mieszkańców: Chęciny, Duszniki Zdrój, Otwock
  • w kategorii Rozwój i transformacja ciepła systemowego w miastach powyżej 70 tys. mieszkańców: Grudziądz, Koszalin, Nowy Sącz
  • w kategorii Odbetonowanie przestrzeni miejskich w miastach powyżej 70 tys. mieszkańców: Gdynia, Słupsk, Toruń.
Skip to content