Obrączkowanie młodych sokołów

Cztery sokoły wędrowne, które wykluły się w kwietniu w gnieździe na kominie naszej ciepłowni przy ul. Słowiańskiej 8 w Koszalinie, zostały 6 maja 2021 r. zaobrączkowane przez członków Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” z Włocławka. Obrączki te pozwolą dowiedzieć się, gdzie w przyszłości założą gniazda.

Sokolnicy podczas obrączkowania młodych na podeście.

Zgodnie z obserwacją sokolników młode sokoły to dwie samice oraz dwa samce. Niebawem młode sokoły powinny zacząć polować samodzielnie, lecz najpierw muszą nauczyć się latać. Początkowo ptaki nie oddalają się zbytnio od gniazda. Na pożegnanie z rodzicami i krok w dorosłość będą gotowe już w czerwcu.

W wieku około 10 dni zakłada się ptakom niezdejmowalne obrączki obserwacyjne z dużymi literami i cyframi, które w późniejszym okresie można odczytać przez odpowiedni sprzęt optyczny. Ponadto na drugą nogę zakłada się, w momencie wsiedlania ptaków w środowisko naturalne, obrączki ornitologiczne. W zależności od miejsca, gdzie są wsiedlane, mają one różny kolor. I tak, wsiedlane na terenach leśnych – mają kolor zielony, na terenach górskich – kolor czerwony, natomiast na terenach miejskich – kolor żółty. Jest to zgodne z programem restytucji sokoła wędrownego prowadzonego na terenie Niemiec i umożliwia stwierdzenie już poprzez obserwację zwykła lornetką, z jakich terenów dany ptak pochodzi. Od roku 2003 wprowadzono do użytku obrączki obserwacyjne koloru niebieskiego, które są zakładane sokołom urodzonym na wolności obok obrączek ornitologicznych. Obrączki te odróżniają ptaki od osobników reintrodukowanych, a jednocześnie można je dodatkowo identyfikować poprzez odpowiedni sprzęt optyczny. Zabiegi te mają przede wszystkim na celu umożliwienie oceny prowadzonych prac nad ratowaniem tego gatunku.

Jeden z zaobrączkowanych młodych sokołów.

Cydryk i Nila, nasza para sokołów, po raz kolejny odchowała liczne potomstwo. W pierwszym lęgu, w 2015 roku, były trzy młode, w następnych latach po cztery, w 2020 roku było aż pięć, a w tym roku znów cztery. Wysoka płodność koszalińskiej pary cieszy opiekujących się nią członków Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” z Włocławka, prowadzącego program reintrodukcji gatunku w Polsce (sokoły wędrowne niemalże wyginęły w Europie i Ameryce Północnej w latach 50. ubiegłego wieku, gdy na skutek skażenia środowiska środkami owadobójczymi było coraz mniej młodych).

Młode sokoły po obrączkowaniu.

Niezmiennie zachęcamy do podglądu on-line losów tych dzikich i ściśle chronionych ptaków na naszej stronie internetowej w zakładce „sokoły online”.

Skip to content