Przygotowania do lęgu w koszalińskim gnieździe idą pełną parą

Gniazdo sokołów wędrownych, znajdujące się na kominie ciepłowni Miejskiej Energetyki Cieplnej przy ul. Słowiańskiej, zostało przygotowane do nowego sezonu lęgowego. Czas jest odpowiedni, bo Nila lada dzień może zacząć znosić jaja.

Para koszalińskich sokołów wędrownych, Nila i Cieplik, który odnalazł się po miesiącach nieobecności, odbywa intensywne gody. To zaś oznacza, że Nila może wkrótce zacząć znosić jaja. Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” z Włocławka, które opiekuje się sokołami i prowadzi w Polsce program reintrodukcji tego gatunku, co roku przez sezonem lęgowym oczyszcza sokole budki, wymieniając w nich również żwir.

Budka została kompleksowo oczyszczona i wysypana czystym żwirem. Zostało też umyte okno.

Taka operacja została w koszalińskim gnieździe przeprowadzona we wtorek. Z budki zniknął zanieczyszczony żwir i zalegające w nim resztki, oczyszczone zostały kamery i ściany budki. Wymiana żwiru to potężny wysiłek – 50 kg kamieni trzeba wnieść w podczepionej torbie na dwa razy, na dwa razy trzeba też znieść usunięty żwir. A przypomnijmy, że gniazdo znajduje się na wysokości około 80 metrów.

Skip to content