Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza

14. listopada jest Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza. Koszalin to jedno z miast o najczystszym powietrzu w Polsce – indeks jakości powietrza waha się pomiędzy bardzo dobry a dobry. Dzięki temu, że około 60% obiektów i domów mieszkalnych w mieście korzysta z ciepła systemowego, dostarczanego przez Miejską Energetykę Cieplną, Koszalin od lat przoduje w rankingach miast o najczystszym powietrzu.

Grafika promująca akcję „20 stopni dla klimatu”

Nieprzypadkowo w Dniu Czystego Powietrza, rozpoczęła się tegoroczna edycja kampanii IGCP nakłaniającej Polaków do niemarnowania ciepła, realizowana pod hasłem „20 stopni dla klimatu”.

Kolejny już sezon Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie (IGCP) wraz z dostawcami ciepła systemowego namawia Polaków do niemarnowania ciepła i rozsądnego korzystania z energii. Wody i prądu zazwyczaj używamy oszczędnie, najwyższy czas na zmianę nawyków i niemarnowanie ciepła! To wyjdzie na dobre nie tylko naszym portfelom, ale także korzystnie wpłynie na nasze zdrowie. Zbyt wysoka temperatura w mieszkaniach powoduje bowiem wysychanie śluzówek, co osłabia usuwanie wirusów i bakterii z nosa i gardła, a na to teraz powinniśmy zwracać szczególną uwagę.

– W okresie jesienno-zimowym temperatura w pomieszczeniu powinna oscylować w granicach 20, maksymalnie 21 stopni. Wyższa jest wręcz niezdrowa, bo obniża poziom wilgotności powietrza, co sprzyja stanom zapalnym i chorobom dróg oddechowych, a także powoduje obrzęk śluzówki utrudniający oddychanie – tłumaczy prof. Bolesław Samoliński, alergolog z Warszawskiej Akademii Medycznej

Jak szacują naukowcy z Politechniki Warszawskiej, utrzymanie w sezonie grzewczym we wszystkich domach w Polsce optymalnej dla zdrowia temperatury 20°C przyczyniłoby się do:
– zmniejszenia zużycia węgla o około 900 tys. ton rocznie,
– ograniczenia emisji CO2 o ponad 2 mln ton rocznie.

Aż tyle możemy osiągnąć już teraz, zmniejszając temperaturę w mieszkaniu zaledwie o 1 lub 2 stopnie. To może być pierwszy krok do zatrzymania ocieplania się klimatu.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową Magazynu Ciepła Systemowego.

Skip to content