Od Kowna po Wilno, czyli kraje nadbałtyckie z „samochodówką”

Podczas długiego, kwietniowo-majowego weekendu, kilkoro pracowników MEC Koszalin uczestniczyło w zorganizowanej przez Zespół Szkół nr 10 w Koszalinie wycieczce do państw nadbałtyckich: Litwy, Łotwy, Estonii i Finlandii. MEC Koszalin od wielu lat współpracuje z „samochodówką”, głównie poprzez działalność Bogdana Fałka – nauczyciela wychowania fizycznego i opiekuna Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego „Tramp”. Koło organizuje m.in. spływy kajakowe, rajdy rowerowe i piesze wyprawy turystyczne, w których biorą udział pracownicy Miejskiej Energetyki Cieplnej.
 Wyprawa do państw bałtyckich była kolejną, w której, dzięki uprzejmości dyrekcji Zespołu Szkół nr 10, wzięli udział pracownicy MEC. Szczególne słowa podziękowania należą się organizatorowi wycieczki, wicedyrektorowi szkoły Robertowi Reinertowi. Pierwszego dnia wycieczka dotarła do Kowna, w którym można było zwiedzić Stare Miasto i pamiętające czasy krzyżackie ruiny zamku kowieńskiego. Drugi dzień był przeznaczony na zwiedzanie stolicy Łotwy, Rygi: Domu Bractwa Czarnogłowych, ratusza, kościoła św. Piotra, budynku parlamentu, katedry luterańskiej i zespołu pięknych secesyjnych kamienic.

Następnego dnia uczestnicy wycieczki zwiedzili Tallin, stolicę Estonii, a w nim Górne i Dolne Stare Miasto, wzgórze Toompea, sobór Aleksandra Newskiego, bramę Viru, kilka średniowiecznych baszt obronnych. Na jednej z nich, noszącej nazwę Gruba Małgorzata, umieszczono tablicę upamiętniająca brawurową akcję polskiego okrętu podwodnego ORP „Orzeł”, który w początku II wojny, mimo internowania, uciekł do Anglii. Czwarty dzień poświęcony był zwiedzaniu Helsinek, m.in. wykutego w skale kościoła Temppeliaukkio, placu Senackiego, soboru Uspieńskiego oraz Porvoo, jednego znajstarszych miast Finlandii. Piątego dnia uczestnicy odwiedzili jedne z najpiękniejszych miejsc na Litwie, podwileńskie Troki.  Wzniesiono tu na przełomie XIV i XV wieku zamek obronny, który był jedną z rezydencji władców litewskich i królów polskich. Krótką wizytę zwieńczył spacer po miasteczku i spotkanie z kulturą Karaimów.
Ostatniego dnia wycieczka zawitała do Wilna. Uczestnicy odwiedzili Stare Miasto: Ostrą Bramę, kościół św. Teresy, sobór św. Ducha, plac Ratuszowy z Ratuszem Stołecznym, plac Katedralny i bazylikę archikatedralną św. Stanisława, kościół św. Anny i pomnik Adama Mickiewicza, a także kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu oraz cmentarz na Rossie.Niewątpliwą atrakcją wycieczki były również oryginalne regionalne potrawy, których można było spróbować w każdym z odwiedzanych miast.

Skip to content